Elektrogen | Teknoloji | Güvenlik | Elektronik

ELEKTRONİĞİN KARMAŞIK TERİMLERİ

ARTIK DAHA ANLAŞILIR

CCTV Kameralar

Kameraların kullanım amacı çeşitli nedenlerle görülmesi istenilen bir bölgenin görüntüsünü video sinyaline çevrilerek direk veya endirek (anahtarlama üniteleri üzerinden) olarak monitöre aktarmaktır. Siyah‐beyaz ve renkli olmak üzere iki kategoriye ayrılan kameraların, kullanım amaçlarına göre de bir çok tipi bulunmaktadır.

Tarama Ünitesi(Pan-Tilt)

Pan‐Tilt tarama ünitesi, uzaktan kontrol ünitesine bağlanarak kameranın istenilen noktaya yönlendirilmesini sağlar. Ayrıca cihaz otomatik olarak (öncedenbelirlenen tarama açısında) sürekli yatay(sağa‐sola) ve dikey(yukarı‐aşağı) tarama yapabilir.

Premium Addons

[ Gradient Color Background ]

IP Sınıflandırması Dayanıklılık

IP suya dayanıklılık sınıflandırması bir materyalin su geçirgenliğini nasıl olduğunu ölçmek için kullanılan bir BSi standardıdır. Harici ortamda kullanılmak üzere tasarlanmış çoğu kamera veya muhafaza suya dayanıklı olmak durumundadır. IP sınıflandırma numarası iki haneye sahiptir. Örneğin IP66, IP68. İlk sayı yabancı cisimlerin girişine karşı korumayı tanımlar. 0 en düşük sınıftır ve koruma yok manasındadır. 6 en yüksek sınıftır ve toz geçirmez olduğu ve bir kablo ile erişimine karşı korumalı olduğu anlamına gelir. İkinci sayı su girişine karşı koruma seviyesini ifade ederi. 8 en yüksek sınıftır ve sürekli daldırma suya karşı koruma olduğu anlamına gelir.

Koaksiyel Kablo

aynı kesiti paylaşan bir zırh ile çevrili merkezinde iletkeni bulunan tipik olarak CCTV kurulumlarında kullanılan bir kablo türüdür. Zırh bakır örgü veya alaşımlı alüminyumu da içeren çeşitli malzemeden yapılabilmektedir. Farklı tipteki koaksiyel kablolar için çeşitli standartlar mevcuttur Normal CCTV kurulumları için kullanılan RG59, RG6 U6, RG11 olarak adlandırılmaktadır.

Kamera Muhafazaları

Muhafazalar, kullanıldıkları yerin özelliklerine bağlı olarak ısıtıcılı ve fanlı olarak seçilebilir, böylelikle kamera aşırı soğuk ve sıcaktan etkilenmeden çalışmasını sürdürür. Kameraların normal çalışma sıcaklığı genellikle +50° ile 0° arasındadır.

BNC Konnektör

BNC (Bayonet Neill–Concelman) koaksiyel kablolar için üretilmiş CCTV kurulumlarında en sık kullanılan konnektördür.

DVR (Dijital Video Kaydedici)

"Digital Video Recorder” İngilizce kavramın baş harfleri ile oluşturulmuş bir kavramdır. DVR kavramı yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu kavram endüstri standardı haline gelmiştir. DVR (Digital Video Recorder – Dijital Video Kaydedici) Cihazları, kameralardan alınan görüntü sinyallerinin bir sıkıştırma algoritması ile sıkıştırılarak cihaza tesis edilen sabit diskler (HDD) üzerinde kaydedilmesini; kendi monitörü üzerinden, yerel ve uzak ağ üzerinden web ara yüzü, merkezi izleme yazılımları ve mobil telefon ve cihazlardan izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan cihazlardır. Güvenlik Kamera Sisteminin kurulmasının asıl ve en önemli hedef, riskli bölgelerde oluşması muhtemel durumların kayıt altında alınmasını ve istendiği anda bu kayıtların izlenerek gerektiğinde hukuki delil olarak sunulabilir olmasıdır.

Değişken Odak (Varifocal)

Odak uzunluğunu değiştirme kapasitesine sahip lensleri ifade eder. Bu sayede güvenlik kamerasının görüş açısı ve optik yakınlaştırması ayarlanabilir olmaktadır.

Gamma Düzeltme

Gamma düzeltme tutarlı bir görüntü için görüntünün genel parlaklığını kontrol eder ve ayarlar.
Bir kameranın lensinden giren ışık miktarını değiştirerek giren ışık miktarını ayarlayan mekanik bir cihazdır.
KAPAT
Hemen Ara
×
×

Sepet